webhostteam webhostteam .

webhostteam

مودهاي مختلف عكسبرداري


۱- اولويت شاتر، S يا Tv

اولويت شاتر در دوربين هاي نيكون با علامت S و در دوربين هاي كنون با Tv نشان داده مي شود. در اين حالت نيمه خودكار، شما تنها سرعت شاتر را تعيين مي كنيد و خود دوربين تنظيم گشودگي ديافراگم را به عهده مي گيرد. 

۲- اولويت ديافراگم، A يا Av

در اين حالت اولويت با ديافراگم بوده، شما گشودگي ديافراگم را تعيين مي كنيد و باقي تنطيمات را دوربين به صورت خودكار انجام مي دهد. اولويت ديافراگم در دوربين هاي نيكون با A و در دوربين هاي كنون با Av نشان داده مي شوند.

۳- حالت پروگرام، P

اين حالت تركيبي از اولويت ديافراگم و شاتر است. يعني اگر شما ديافراگم را تنظيم كنيد، دوربين تنظيم شاتر و اگر شاتر را تنظيم كرده، دوربين تنظيم ديافراگم را به عهده مي گيرد. در واقع با انتخاب اين گزينه، نيازي به جا به جايي ميان اولويت شاتر و ديافراگم را نداريد.

۴- حالت دستي يا M 

در اين حالت آزادي كامل داريد كه ايزو، ديافراگم و شاتر را تعيين كنيد.

اگر تازه كار هستيد، به احتمال زياد در دفعات اول با چالش بسياري در حالت دستي رو به رو مي شويد و بسياري عقيده دارند بايد براي شروع از اولويت ديافراگم و شاتر استفاده كنيد. اما راستش من فكر مي كنم چند عكس بد، بهتر از يك دوره طولاني سردرگمي و نابلدي است. مدت كوتاهي با حالت دستي كار كنيد، دشواري زيادي پيش روي شماست اما با سرعت و تسلط بيش تري به تنطيم نوردهي وارد مي شويد.

علاوه بر شاتر و ديافراگم و ايزو موارد ديگري هستند كه در چگونگي ثبت شدن نقش دارند. اين تنظيمات و گزينه ها عبارت اند از:

۱- وايت بالانس، تنظيم نور سفيد و يا (WB)

تنظيم درست و به جا وايت بالانس اثر بسياري در رنگ عكس هاي شما خواهد داشت و اگر اين تنظيم را به درستي انجام داده باشيد، در قسمت ويرايش و ارائه عكس كار شما راحت تر خواهد بود. 

پيش از توضيحات بيش تر درباره وايت بالانس به يكي از ويژگي نور اشاره مي كنيم. همان طور كه مي دانيد، اجسام و اشيا به كمك نور ديده مي شوند و البته به كمك نور، رنگ آن ها متمايز و مشخص مي شود. اگر دقت كنيد رنگ گلبرگ هاي صورتي گل ها در روز ابري با يك روز آفتابي تفاوت هايي دارد و يا همين گل در زير نور مهتابي يا چراغ هاي هالوژن متفاوت ديده مي شود. اين ماجرا به سبب نورهايي با طول موج متفاوت است كه ديدن رنگ را براي ما تحت تأثير قرار مي دهد. به طور مثال نور شمع و يا نور خورشيد به هنگام طلوع و غروب بسيار گرم است، چرا كه طول موج هاي قرمز و نارنجي بسياري دارد. از سويي ديگر منبع نوري مانند مهتابي نوري سرد با طول موج هاي آبي دارد. اين نورهاي رنگي در سطوح شفاف منعكس مي شوند، اما مغز ما آدم ها بسيار باهوش است و تا حدود زيادي به صورت خودكار اثر اين نورهاي رنگي را دفع مي كند. اين اتفاق بدين معني است كه ما همچنان سطوف سفيد رنگ را سفيد مي بينيم. البته اين هوشمندي شامل دوربين ها نمي شود و سنسور دوربين اين نورهاي رنگي را ثبت مي كند.


برچسب: ،
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۱ فروردين ۱۳۹۶ساعت: ۰۲:۲۳:۵۵ توسط:webhostteam موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
نظرات
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : خوب بود مرسی مطالب جدیدتری هم بزارید لطفا
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : ممنون از شما
نام :   ایمیل : [ آدرس ایمیل ]   سایت : [ آدرس وبسايت ]
0 0
متن : thnaks http://faramohr.com
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :